Transporti falas për çdo blerje mbi 5,000 lekë ose më shumë!

info@megastorealbania.com

+355 69 69 38 832

Home SuperFoods Sport BIO CHLORELLA POWDER

BIO CHLORELLA POWDER

1,500 L

Klorela (Chlorella) është një algë blu-jeshile e ujërave të ëmbla me përmbajtje të lartë proteinash, kështu që është specifikisht e përshtatshme për veganët.

Është një nga ushqimet më të pasura; mjaft e pasur me fitonutrientë si: amino acide, klorofil, beta-karoten, potas, fosfor, biotin, magnez dhe vitamian B-kompleks.

Duke e krahasuar me spirulinën,përmban më pak proteina por më shumë klorofil.

Rekomandohet:

  • Për të gjithë ata që kanë mungesë hekuri
  • Për atletët dhe personat që merren me aktivitet fizik
  • Vegjetarianët dhe veganët

Efektet

Përfitimet kryesore të Klorelës:

1. Klorela përmban sasi të larta hekuri.

Hekuri luan rol në funksionet konjitive, kontribuon në prodhimin normal të energjisë së metabolizmit, redukton lodhjen dhe mbështet aktivitetin e sistemit imunitar

2. Pastron trupin nga metalet e rënda.

Nëse keni mbushje me mërkur të dhëmballëve, jeni vaksinuar, konsumoni rregullisht peshk ose jeni ekspozuar ndaj radiacionit ju mund të keni metale të rënda të depozituara në trupin tuaj. Është e rëndësishme të largoni metalet e rënda dhe toksinat nga organizmi. Një nga përfitimet shëndetësore kryesore të klorelës është që ajo mbështjell toksinat më të vështira për tu nxjerrë nga organizmi, si kadmiumi, mërkuri dhe uraniumi, duke i mbajtur të izoluara. Përdorimi i rregullt i klorelës ndihmon në largimin e metaleve të rënda që akumulohen kryesisht në indet e buta dhe organe.

3. Detoksikon organizmin nga rrezatimet dhe kimioterapitë.

Terapia me rrezatim dhe kimioterapia janë format më të zakonshme të trajtimi të kancereve, sot. Niveli i lartë i klorofilit te Klorela ka treguar se mbron trupin ndaj trajtimeve me rrezatim.

4. Forcon sistemin imunitar,

pasi është shumë e pasur me ushqyes që ndihmojnë  vitamina, minerale, amino acide, antioksidantë etj.

5. Ndihmon në rënien në peshë. Sipas studimeve, konsumimi i klorelës jep rezultate të dukshme në djegien e yndyrnave dhe rënien në peshë.

6. Rinon pamjen e jashtme.

Klorela ngadalëson procesin e plakjes, duke bërë të dukeni më të rinj. Ajo pakëson stresin oksidativ që mund të shkaktohet nga ndotja, stresi dhe dietat e varfra. Klorela është kaq efektive kundër plakjes prë shkak se rrit nivelin e vitaminës A, C dhe glutationit në trup, i cili eleminon radikalet e lira dhe mbron qelizat. Me konsumimin e klorelës, rezultatet do të duken brenda dy javësh.

7. Lufton kancerin.

Besohet se trupi i njeriut në kohë të caktuar zhvillon qeliza kanceroze. Funksionimi i duhur i sistemit imunitar ka aftësinë të sulmojë dhe shkatërrojë këto qeliza përpara se ato të krijojnë një kancer. Klorela ndihmon në luftën ndaj kancerit në disa mënyra.

Së pari, duke forcuar sistemin imunitar.

Së dyti, nxjerr metalet e rënda dhe toksinat nga trupi, duke pakësuar shanset për një kancer.

Së treti, studimet kanë treguar se në personat e diagnostikuar me kancer, klorela rrit veprimin e qelizave T që ndihmojnë në luftimin e qelizave të reja anormale.Pra për sa më sipër, nëse një person është diagnostikuar me kancer, dhe përdor terapi me rrezatim apo kimioterapi, klorela mund të ndihmojë për të luftuar efektet anësore dhe të përdoret si një suplement natyror në trajtimet ndaj kancerit.

8. Ul nivelin e kolesterolit dhe sheqerit në gjak.

Diabeti i tipit 2 dhe kolesteroli i lartë janë dy nga problemet kronike më serioze që shfaqen te njerëzit sot. Klorela ndikon në uljen e kolesterolit dhe nivelit të glukozës në gjak, pasi ajo aktivizon një numër gjenesh në nivel qelizor që përmirësojnë ndjeshmërinë ndaj insulinës, duke ndihmuar në një balancë shëndeti.

Përdorimi

Rekomandohet të merren 1-3 lugë kafe (3-10 gram) në ditë.Këshilla:Rekomandohet të mos tejkalohet norma ditore.Mbajeni larg nga fëmijët!Suplement ushqimor i cili nuk përdoret si zëvendësues për një dietë të balancuar dhe të larmishme.

Përbërësit

Chlorella (Chlorella vulgaris)
  • I pasur në proteina
  • Burim fibrash dietike
  • Pa yndyrna të ngopura
  • Pa sheqerna
  • Pa kripë
 

vlerat ushqyese

per 100g

per 10g

energy

1590 kJ / 380 kcal

159 kJ / 38 kcal

fat

8 g

0,8 g

saturated fat

0 g

0 g

carbohydrate

20 g

2 g

sugar

0 g

0 g

fiber

4 g

0,4 g

protein

57 g

5,7 g

salt

0 g

0 g

RDI per 100g

iron

130 mg

13 mg

928 %

chlorophyl

2,3 g

0,23 g

Shqyrtime

Ende pa shqyrtime.

Bëhuni i pari që shqyrton “BIO CHLORELLA POWDER”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Cfarë pëlqejnë klientët