0 L

S’ka produkte në shportë.

Transporti falas për çdo blerje mbi 5,000 lekë ose më shumë!

info@megastorealbania.com

+355 69 69 38 832

0 L

S’ka produkte në shportë.

postimet e fundit në blog

Mëlçia

Showing 1 – 12 of 16 results

ALFALFA BIO

Një superushqim i pasur, burim i rëndësishëm mikronutrientësh
 • I pasur me vitamina dhe minerale
 • Fuqi natyrale detoksikimi
 • Burim fitoestrogjeni
1,900 L

BAR ELBI BIO

Elbi është një nga bimët më të lashta të kultivuara nga njerëzimi. Përdorimi i tij daton që prej 8500 vjet para Krishtit. I përdorur nga shumë qytetërime të vjetra si Grekët, Egjiptianët dhe Babilonasit: në Babiloni, elbi përdorej si “valutë” standarte shkëmbimi.Në fillim të shekullit të XX u zbulua se filizat e elbit përmbanin një sasi të jashtëzakonshme ushqyesish. Para Luftës së Parë Botërore, farmacitë amerikane filluan ta shisnin si suplement vitaminash.Bari i elbit (barley grass) meret nga gjethet e vogla të elbit dhe përmban shumë vitamina dhe minerale.Rekomandohet:
 • Për të gjithë ata që nuk konsumojnë mjaftueshëm vitamina dhe minerale
 • Për atletët
 • Për vegjetarianët dhe veganët
 • Rekomandohet edhe gjatë detoksifikimit të trupit
1,500 L

BIO CHLORELLA POWDER

Klorela (Chlorella) është një algë blu-jeshile e ujërave të ëmbla me përmbajtje të lartë proteinash, kështu që është specifikisht e përshtatshme për veganët.Është një nga ushqimet më të pasura; mjaft e pasur me fitonutrientë si: amino acide, klorofil, beta-karoten, potas, fosfor, biotin, magnez dhe vitamian B-kompleks.Duke e krahasuar me spirulinën,përmban më pak proteina por më shumë klorofil.Rekomandohet:
 • Për të gjithë ata që kanë mungesë hekuri
 • Për atletët dhe personat që merren me aktivitet fizik
 • Vegjetarianët dhe veganët
1,500 L

BIO CORDYCEPS POWDER

Ai përdoret gjithashtu për të forcuar sistemin imunitar, përmirësuar paraqitjen e sportistëve, eleminuar efektet e plakjes dhe zgjatur jetën, dhe për të përmirësuar funksionin e mëlçisë në personat me hepatit B.Cordyceps sinensis është një kërpudhë kineze që e ka origjinën nga Tibeti. Ajo rritet në lartësi ekstreme 5000 m, në terrene të vështira për tu arritur.Cordyceps është një bimë amfibe. Ne dimër jeton në tokë si krimbat. Gjëja e vetme që lëviz në këtë periudhë janë qimet e saj të cilat rriten mbi sipërfaqen e tokës. Në fillim të pranverës, Cordyceps transformohet e gjitha në një kërpudhë. Në fillim të verës, sporet e kërpudhave ngjiten në larvat e fluturave ose të insekteve të tjera,dhe fillojnë të rriten si parazitë.
3,900 L

BIO DETOX SUPERFOOD MIX

Përzierja Super Food DETOX ka aftësinë për të mbrojtur qelizat e mëlçisë dhe pastruar organizmin.Formula përmban 6 ushqime super të përzgjedhura me kujdes: barin e grurit, barin e elbit, algën Chlorella, algën Spirulina, Lucuma dhe Lemongrass.Rekomandohet:
 • Për të gjithë ata që duan të kenë një organizëm të shëndetshëm
 • Për të gjithë ata që pinë duhan
 • Për të gjithë ata që janë në dietë dhe nuk konsumojnë mjaftueshëm vitamina dhe minerale
 • Për të gjithë ata që janë dietikë
 • Për atletët dhe personat që merren me sport
 • Për vegjetarianët dhe veganët
2,400 L

BIO REISHI MUSHROOM POWDER

Kërpudha Reishi rritet në disa vende në Azi si: Kinë, Kore dhe Japoni. Mund ta gjeni në formë suplementi, tretësire ose pluhuri.Kërpudha Reishi, e cila njihet me emrin shkencor Ganoderma lucidum, rritet mbi tokë dhe prodhon një “trup frutor” sëbashku me fijzat (micelat), të cilat shndërrohen në ilaçe bimore, tretësira, çaj, pluhur dhe ekstrakt.Në historinë e Mjekësisë Tradicionale Kineze, kërpudhat e rritura Reishi thaheshin, priteshin në pjesë të vogla dhe zjeheshin në ujë të nxehtë ku më pas përdoreshin si supë ose çaj. Sot industria e përpunon Reishin me metoda të tjera, në të cilat Reishi i nënshtrohet disa herë presionit të lartë, duke lejuar përbërësit aktivë të ekstraktohen për të formuar tretësirë.Efektet potenciale të kërpudhës Reishi përfshijnë mbrojtjen anti-kancerogjene, përmirësimin e funksioneve të mëlçisë, shëndet më të mirë të zemrës, rregullon sheqerin në gjak dhe redukton astmën, alergjitë dhe infeksionet.Faktet nutricionale të ReishitNë formën e suplementit, Reishi përmban shumë pak ose aspak kalori dhe një sasi të vogël fibrash dhe proteina. Gjithsesi vlerat e vërteta vijnë nga përbërësit të cilët nuk janë të listuar në përmbledhjen nutricionale.Kërpudha Reishi është e pasur me antioksidantë dhe komponentë që promovojnë shëndetin si polisakaridet dhe triterpenet. Këta komponentë të fuqishëm lidhen me aftësitë çudibërëse të kërpudhës Reishi si, vetitë anti-inflamatore, anti-kancer dhe anti-diabet.
2,300 L

BIO SPIRULINA POWDER

Spirulina është një algë blu-jeshile që është konsideruar si një nga organizmat më të vjetër në tokë. Ajo rritet në ujërat e kripura, në ujëra të freskëta dhe burimet e ujërave të freskëta. Kush mund ta përdorë?Spirulina është më e përdorshme nga atletët të cilët nuk përdorin proteina shtazore, si dhe personat që vuajnë nga anemia ose që nuk marrin mjaftueshëm hekur nga ushqimet.Është një burim i pasur proteinash,rreth 60 -70% të përmbajtjes së saj. Proteinat kontribuojnë në rritjen e masës muskulore dhe shëndetin e kockave. Spirulina është e njohur më së shumti tek atletët dhe njerëzit të cilët nuk konsumojnë proteina shtazore.Është një normalizues i shkëlqyer i sasisë së sheqerit në gjak, dhe ndihmon në ruajtjen e peshës. Është një burim i pasur hekuri. Hekuri luan rol në funksionimin e sistemit imunitar dhe kontribuon në reduktimin e lodhjes
1,400 L2,500 L

CHLORELLA TABLETS

Klorela (Chlorella) është një algë blu-jeshile e ujërave të ëmbla me përmbajtje të lartë proteinash, kështu që është specifikisht e përshtatshme për veganët.Është një nga ushqimet më të pasura; mjaft e pasur me fitonutrientë si: amino acide, klorofil, beta-karoten, potas, fosfor, biotin, magnez dhe vitamian B-kompleks.Duke e krahasuar me spirulinën,përmban më pak proteina por më shumë klorofil.Rekomandohet:
 • Për të gjithë ata që kanë mungesë hekuri
 • Për atletët dhe personat që merren me aktivitet fizik
 • Vegjetarianët dhe veganët
200 tableta
2,300 L

CHLORELLA TABLETS

Klorela (Chlorella) është një algë blu-jeshile e ujërave të ëmbla me përmbajtje të lartë proteinash, kështu që është specifikisht e përshtatshme për veganët.Është një nga ushqimet më të pasura; mjaft e pasur me fitonutrientë si: amino acide, klorofil, beta-karoten, potas, fosfor, biotin, magnez dhe vitamian B-kompleks.Duke e krahasuar me spirulinën,përmban më pak proteina por më shumë klorofil.Rekomandohet:
 • Për të gjithë ata që kanë mungesë hekuri
 • Për atletët dhe personat që merren me aktivitet fizik
 • Vegjetarianët dhe veganët
125gr
1,700 L

GJEMB GOMARI BIO

Gjembi i gomarit (Sillybum Marianum) është një bimë e njohur për efektet e saj detoksifikuese dhe është e domosdoshme në luftën kundër yndyrës rreth mëlçisë. Përveç mbrojtjes së mëlçisë, ajo gjithashtu ka aftësinë për të pastruar trupin, dhe mbështet tretjen, dhe kështu është një agjent i shkëlqyeshëm kundër konstipacionit (kapsllëkut).Mëlçia është një nga organet më të rëndësishme në trupin tonë. Ajo kryen funksione të ndryshme që janë thelbësore për shëndetin tonë. Ndër të tjera, mëlçia largon substancat e dëmshme nga trupi. Prandaj, detoksifikimi i herëpashershëm i trupit është një procedurë e detyrueshme e "punës së mirëmbajtjes" për të ruajtur mirëqenien e organizmitSi ta dallojmë mëlçinë e ngarkuar?Mëlçia e dhjamosur shkaktohet nga:-Metabolizmi i ngadalshëm i karbohidrateve dhe paaftësia e ruajtjes së glukozës së tepërt, që do të thotë se trupi nuk merr një valë të re energjie kur i nevojitet, e cila reflektohet në lodhje dhe rraskapitje të vazhdueshme,-Metabolizmi i dobët i yndyrnave dhe karbohidrateve, i cili reflektohet në akumulimin e yndyrës rreth belit dhe barkut,-Refluks-Djersitje e tepruar dhe ndjenja e nxehtësisë,-Tretje e dobët dhe e ngadaltë shoqëruar me fryrje dhe të vjella të herëpashershme,-Rënie të rezistencës,-Probleme të lëkurës (kruarje të lëkurës, puçrra ose njolla të errëta).Pse, gjembi i gomarit është efektiv?Përbërësi aktiv i tij është silymarin, i cili forcon muret e qelizave të mëlçisë duke parandaluar hyrjen e toksinave në qelizë dhe mbështetur rigjenerimin e këtyre qelizave.REKOMANDOHET  për cilindo që ka probleme me dhjamosjen e mëlçisë, ose barkut/belit, që ka probleme të tretjes, ose që do të parandalojë dhjamosjen e mëlçisë.
550 L

KURKUMA (RRËNJË TURMERIKU) BIO

Turmeriku (Curcuma Longa), erëza kryesore në kuzhinën indiane, konsiderohet nga shumë studiues si bima më e fuqishme në planet për të luftuar dhe parandaluar shumë sëmundje.Vetitë e turmerikut janë të jashtëzakonshme dhe të studiuara gjerësisht; aktualisht janë botuar mbi 10,000 artikuj studimorë që vërtetojnë efektet e turmerikut, sidomos për njërin nga përbërësit e tij, KURKUMA.Kjo e vendos turmerikun në krye të listës si një nga bimët mjekësore më efektive që ekzistojnë. Pas tij, bimët mjekësore më të studiuara janë hudhra, kanella, ginseng, xhinxheri dhe gjembi i gomarit.Çfarë është Turmeriku?Turmeriku e ka prejardhjen nga bima Curcuma longa , e cila rritet në Indi dhe në vendet e tjera të Azisë Juglindore. Rrënjët e thara të Curcuma longa bluhen, dhe përftohet pluhuri i turmerikut me një ngjyrë të verdhë të spikatur.Te turmeriku gjenden shumë përbërës kimikë, të quajtur kurkuminoide. Substanca aktive te turmeriku është kurkuma. Kurkuma është ajo çfarë e bën turmerikun një “ushqim funksional”, i përkufizuar nga Mayo Clinic si “ushqimi që ka një efekt pozitiv potencial në shëndet, përtej ushqimit bazik”.Turmeriku nuk është thjesht i mirë-studiuar, pabesueshmërisht potend dhe historikisht domethënës, por është dhe shumë i sigurt, gjithashtu. Turmeriku ka shumë pak efekte anësore të njohura; dhe ato që ekzistojnë, janë shumë të rralla dhe përgjithësisht të lehta.Rekomandohet:
 • Për të gjithë ata që vuajnë nga alergjia sepse rrit rezistencën.
 • Për të gjithë ata që duan të rrisin imunitetin
 • Për të gjithë ata që kanë probleme me trombozat
 • Për të gjithë ata që kanë probleme me depresionin
 • Për të gjithë ata që duan të kenë lëkurë të shndritshme
1,100 L

LIVER CLEANSE SUPER DRINK

Pastrimi i mëlçisë  realizohet më së miri nga kjo  pije me shije portokalli, e cila kujdeset për shëndetin e mëlçisë me katër ushqimet më të mira  funksionale për këtë qëllim:. Gjembgomari (silybum marianum) njihet si bima më efektive për pastrimin e mëlçisë dhe detoksifikimin e saj. Gjithashtu, në sajë të vetive që ka parandalon akumulimin e yndyrës në mëlçi. Schisandra dhe triphala kanë veti të spikatura hepatoprotektive, Curcuma ndihmon për të përmirësuar shëndetin e mëlçisë. Kombinimi i të këtyre katër ushqimeve  të jashtëzakonshme është më e mira për parandalimin e problemeve të mëlçisë.Rekomandohet:
 • Për të gjithë personat që duan të detoksikojnë mëlçinë
 • Për të gjithë personat që duan të humbasin yndyrnat e brendshme
 • Për të gjithë personat që jetojnë ose punojnë në ambente të ndotura
 • Për të gjithë personat që kequshqehen
 • Për të gjithë personat me nivele të larta kolesteroli
2,400 L