0 L

S’ka produkte në shportë.

Transporti falas për çdo blerje mbi 5,000 lekë ose më shumë!

info@megastorealbania.com

+355 69 69 38 832

0 L

S’ka produkte në shportë.

postimet e fundit në blog

Home Vajra Kurativ Vajra Bimore

Vajra Bimore

Showing 1 – 12 of 25 results

VAJ ALOE VERA

Vaji i Aloe Vera është një vaj bimor për përdorim kozmetik, i pasur me enzima, vitamina dhe minerale ë dobishme për të riaktivizuar funksionin e epidermës dhe  dhe mbrojtjen organike të saj, falë vetive zbutëse dhe rigjeneruese për lëkurën me tendencë plakje. Është shumë i rekomanduar sidomos për lëkurën përreth syve, në fytyrat e thata dhe të dehidratuara. Një rregullues perfekt i nivelit të lagështirës së lëkurës.Aloe Vera përmban 18 aminoacide dhe është e mbushur me minerale, enzima, anti-oksidante te fuqishem dhe vitamina, duke përfshirë: zink, magnez, kalcium dhe vitamina A, E, C dhe B12. Ka një penetrim të shkelqyer të agjentit hidratues dhe stimulon sistemin imunitar të trupit. Afërsisht ka të njëjtin nivel pH si lëkura.
2,300 L

VAJ ARGANI

ZGJIDHJA IDEALE PËR SHËNDETIN DHE BUKURINË E LËKURËS
 • PËR RIGJENERIMIN E LËKURËS
 • MASKË KUNDER RRUDHAVE
 • MASKË PËR FYTYRËN
 • MASKË PËR LËKURË TË THATË
 • KUNDËR PIKAVE TË ZEZA NË FYTYRË
 • SCRUB PËR TRUPIN
 • PËR FORCIMIN, ELASTICITETIN DHE NGRITJEN E GJINJVE
 • KUNDËR CELULITIT
 • KUNDËR AKNEVE
800 L

VAJ ARGANI

ZGJIDHJA IDEALE PËR SHËNDETIN DHE BUKURINË E LËKURËS
 • PËR RIGJENERIMIN E LËKURËS
 • MASKË KUNDER RRUDHAVE
 • MASKË PËR FYTYRËN
 • MASKË PËR LËKURË TË THATË
 • KUNDËR PIKAVE TË ZEZA NË FYTYRË
 • SCRUB PËR TRUPIN
 • PËR FORCIMIN, ELASTICITETIN DHE NGRITJEN E GJINJVE
 • KUNDËR CELULITIT
 • KUNDËR AKNEVE
 • ETJ...
2,300 L

VAJ ARNIKE

Vaji i Arnikës ështe një vaj bimor i jashtëzakonshëm për përdorim kozmetik, për kujdesin e lëkurës.Zotëron veti astringente të dobishëm për lëkurë të papastër dhe të irrituar, në trajtimin e edemave dhe hematomave lokale, si dhe për forcimin e skalpit.Sipas mjekësisë së lashtë Indiane (Ayurveda), vaji i Arnikës është një vaj ekuilibrues i lëkurës së thatë, delikate dhe të plasaritur.
2,800 L

VAJ AVOKADO

Vaji bimor i Avocado është një vaj i jashtëzakonshëm për përdorim kozmetik. I pasur me acide yndyrore, vitamina A,B,C,D,E,K,  minerale si bakër, hekur, magnez, fosfori; fitokimikatet si beta-sitosterol, glutathione, etj, është shumë i rekomanduar sidomos për lëkurë të thatë.Vaji i avokados rekomandohet gjerësisht për personat me lëkurë të thatë dhe te moshat e mëdha, apo dhe në personat që vuajnë nga ekzemat.Është një element i rëndësishëm për trajtimet kundër diellit apo për lëkurat e dëmtuara nga klima, si hidratimi. - Eshtë shumë aktiv për të gjitha llojet e lëkurës, kundër tharjes (rekomandohet të përdoret pas dushit, pas rrezeve të diellit ose solarit). Mund të bëhen përzierje të vajit të avokados, jojobës, si dhe vitaminës E, që merret nga vaji i bajames, ushqen lëkurën e fytyrës dhe të trupit, ndihmon qarkullimin e gjakut, në mënyrë stimuluese ndikon në rritjen e indeve dhe qelizave duke rritur forcën e tyre. Përmirëson rezistencën dhe vitalitetin e saj natyror. Ky vaj e mban lëkurën të re, elastike, të fortë dhe në të njëjtën kohë e bën atë të butë, të mëndafshtë dhe të shndritshme-Mund të përdoret brenda çdo lloj shampoje për flokë normalë dhe për flokë të thatë ne sasi 8-10 gram vaj avokado, duke i dhënë flokëve volum dhe shkëlqim,-Vaj avokados ushqen lëkurën, rigjeneron qelizat e lëkurës, ndihmon në hidratimin e lëkurës së thatë
600 L1,000 L

VAJ AVOKADO FLORA

Vaji bimor i Avokados është një vaj i jashtëzakonshëm për përdorim kozmetik. I pasur me acide yndyrore, vitamina A,B,C,D,E,K,  minerale si bakër, hekur, magnez, fosfori; fitokimikatet si beta-sitosterol, glutathione, etj, është shumë i rekomanduar sidomos për lëkurë të thatë.Vaji i avokados rekomandohet gjerësisht për personat me lëkurë të thatë dhe te moshat e mëdha, apo dhe në personat që vuajnë nga ekzemat.Është një element i rëndësishëm për trajtimet kundër diellit apo për lëkurat e dëmtuara nga klima, si hidratimi. - Eshtë shumë aktiv për të gjitha llojet e lëkurës, kundër tharjes (rekomandohet të përdoret pas dushit, pas rrezeve të diellit ose solarit). Mund të bëhen përzierje të vajit të avokados, jojobës, si dhe vitaminës E, që merret nga vaji i bajames, ushqen lëkurën e fytyrës dhe të trupit, ndihmon qarkullimin e gjakut, në mënyrë stimuluese ndikon në rritjen e indeve dhe qelizave duke rritur forcën e tyre. Përmirëson rezistencën dhe vitalitetin e saj natyror. Ky vaj e mban lëkurën të re, elastike, të fortë dhe në të njëjtën kohë e bën atë të butë, të mëndafshtë dhe të shndritshme-Mund të përdoret brenda çdo lloj shampoje për flokë normalë dhe për flokë të thatë ne sasi 8-10 gram vaj avokado, duke i dhënë flokëve volum dhe shkëlqim,-Vaj avokados ushqen lëkurën, rigjeneron qelizat e lëkurës, ndihmon në hidratimin e lëkurës së thatë
2,000 L

VAJ BAJAME E ËMBËL

VAJI I BAJAMES SË ËMBËL –ELEMINIMI I STRIJAVE DHE SHUMË PËRDORIME TË TJERA SURPRIZUESE!
1,500 L

VAJ BAJAME E ËMBËL

VAJI I BAJAMES SË ËMBËL –ELEMINIMI I STRIJAVE DHE 59 PËRDORIME TË TJERA SURPRIZUESE!
Vaji i bajames së ëmbël padyshim është një nga vajrat më të kërkuar dhe përdorur në produktet kozmetike, receta natyrale bukurie dhe për shëndetin. Nuk ka asnjë pjesë të trupit të njeriut që vaji i bajames së ëmbël nuk përdoret dhe që nuk ka dhënë rezultate të mahnitshme! Është nga të paktit vajra që përdoret për foshnjën e porsalindur, ndërkohë që numri i tyre numërohet nga gishtat e njërës dorë!Vaji i bajames së ëmbël është një nga vajrat më të mira për kujdesin e lëkurës dhe flokët. Epërsia e tij është spektri i gjerë dhe i jashtëzakonshëm i veprimit dhe pa asnjë efekt anësor. Ai ka cilësi të përsosura zbutëse, ushqyese dhe qetësuese, si për lëkurën e të rriturve ashtu edhe për atë të fëmijëve, madje edhe për të porsalindurit. Thithet në çast nga lëkura dhe nuk bllokon aspak poret, por përkundrazi, i pastron ato. Vitaminat A, B dhe E luajnë rol kryesor në shëndetin dhe freskinë e lëkurës. Ato i japin fytyrës shkëlqim natyral, e hidratojnë dhe realizojnë ruajtjen e lagështirës (mjaft i mirë në rastet e tharjeve ekstreme të lëkurës), e zbusin dhe luftojnë inflamacionet. Gjithashtu, ato ndihmojnë në ngadalësimin e plakjes së lëkurës. I përshtatshëm për çdo tip lëkure.Përsa i përket kujdesit ndaj flokëve, vaji i bajames së ëmbël trajton të gjitha anomalitë e flokut. Ajo eleminon rënien e parakohshme të flokut, zgjat flokët, u jep shkëlqim, i ushqen dhe i hidraton. Përveç kësaj, vaji i bajames së ëmbël forcon flokët e dobët, lufton zbokthin dhe eleminon ndarjen e majave të flokut.Tepër i efektshëm është vaji i bajames së ëmbël edhe për shëndetin dhe trajtimin e sëmundjeve. Ai parandalon artritin, sëmundjet e zemrës, sëmundjet e enëve të gjakut, diabetin, qetëson ekzemat dhe psoriasis. Përbërësit e vajit të bajames, kryesisht acidet, stimulojnë zhvillimin e trurit në funksionin e rritjes dhe të performancës, duke rritur së tepërmi aftësinë e të mësuarit, tërheqjen dhe absorbimin e informacionit.
400 L1,200 L

VAJ BAJAME E HIDHUR

Vaji i bajames së hidhur është mjaft njohur në mjekësi për vetitë e tij, si dhe ka një përdorim të gjerë në kozmetikë.  Ai është i ndryshëm nga vaji i bajames së ëmbël, për shkak e përmban amigdalinë, e cila gjendet dhe në bërthamat e kumbullës, kajsisë dhe pjeshkës. Bajamja e ëmbël nuk e ka këtë substancë toksike, dhe prandaj mund të përdoret dhe në sasi të madhe, ndryshe nga bajamja e hidhur.Bajamet e kanë prejardhjen nga veriu i Afrikës dhe Azia Perëndimore, por janë kultivuar gjerësisht dhe në rajonin e Mesdheut. Qytetërimet e vjetra, si Roma e përdornin vajin e bajames së hidhur kundër krimbave të zorrëve dhe për të ulur temperaturën e lartë të trupit.
400 L

VAJ DAFINE

-Kundër dhimbjeve -Mjekon acarimin e bajameve, laringitet. -Qartëson zërin -Qetëson kollën -Pastron mushkritë - AntifungalVaji i dafinës merret nga pema e dafinës, një pemë me gjelbërim të përjetshëm me origjinë nga India Perëndimore, por e përhapur gjerësisht dhe në rajonin e Mesdheut, dhe në Shqipëri.Vaji i dafinës është konsideruar si vaj magjik për efektet dhe dobitë e tij kurative. Vaji i dafinës është preparat 100% natyral që ekstraktohet nga gjethet dhe kokrrat e kësaj peme pas larjes dhe tharjes, në gjendje të ftohtë për të ruajtur strukturën kimike dhe për të pasur efektshmëri maksimale në përdorimin e saj mjekësor.Vaji i dafinës përdoret gjerësisht në kozmetikë dhe parfummeri, veçanërisht në produktet e higjenës për meshkuj në saj të aromës së tij mashkullore.. Ka veti shumë të mira për tonifikimin e lëkurës dhe ndihmon në shërimin e  prerjeve të lëkurës gjatë rrojes.Ky vaj konsiderohet si një anlagjezik në aromaterapi, dhe ndihmon në qetësimin e dhimbjeve të muskujve dhe kyçeve, si dhe për neuralgjinë. Mund të përdoret dhe si vaj masazhi ose të shtohet në vaskë për një efekt relaksues.Sot përdoret gjerësisht në prodhimin e shampove për trajtimin e rënies së flokut, ose zbokthit.
700 L

VAJ HUDHRE

Vaji i hudhrës është jashtëzakonisht i dobishëm në trajtimin me sukses të sëmundjeve – rreth 550 të tilla, të cilat kanë të bëjnë me sistemin kardiovaskular, sistemin imunitar, sistemin e frymëmarrjes, sëmundjet infektive, diabetin dhe lëkurën.Vaji i hudhrës është mjaft i pasur me minerale, përbërës esencialë dhe vitamina, si fosfor, mangan, magnez, hekur, bakër, kalcium, squfur, vitaminat, C, B1, B2 dhe A.
700 L1,400 L

VAJ I FARËS SË KUNGULLIT

ELEMINIMI I SHPEJTË I PROSTATËS SË ZMADHUAR – TRAJTIMI BIO-ORGANIK ME VAJIN E FARËS SË KUNGULLITTashmë është vërtetuar plotësisht se vaji i farës së kungullit është një trajtim “çudibërës” për prostatën e zmadhuar (hiperplazia beninje e prostatës): brenda 2 muajsh zvogëlohet prostata e rritur deri në 40%, si dhe eleminohen simptomat në masën 90%!
1,700 L2,700 L