0 L

S’ka produkte në shportë.

Transporti falas për çdo blerje mbi 5,000 lekë ose më shumë!

info@megastorealbania.com

+355 69 69 38 832

0 L

S’ka produkte në shportë.

Home SuperFoods Sistemi imunitar VITAMINË B-COMPLEX

VITAMINË B-COMPLEX

950 L

B kompleks është një grup vitaminash të cilat janë të rëndësishme për sistemin tonë nervor. Çdo vitaminë B ka një rol të rëndësishëm në organizëm.

Mungesa më e zakonshme në organizëm është Vitamina B12, veçanërisht te veganët dhe vegjetarianët.

Mungesa e vitaminës B9 haset sidomos në fillimin e shtatëzanisë për shkak të nevojës së rritur për këtë vitaminë.

Mungesa e vitaminave B Kompleks rritet kur nuk mund të përthithet nga organizmi  për shkak të abuzimit me alkoolin, HIV, sëmundja Crohn ose sëmundja Celiac (intoleranca ndaj glutenit).

Problemet më të zakonshme nga mungesa e vitaminës B Kompleks janë çrregullime të sistemit nervor dhe anemia.

50 mg Vitaminë B kompleks për dozë (100% e nevojës ditore)

Rekomandohet:

  • Për personat që ndihen të lodhur dhe të përgjumur
  • Për personat me çrregullime të sistemit nervor
  • Për personat që nuk marrin mjaftueshëm vitamina B nga dieta ushqimore

Efektet

Vitaminat B janë të ndryshme dhe me prejardhje nga burime të ndryshme (B12 merret kryesisht nga mishi dhe bulmeti, B7, B9, B1, B2 merren kryesisht nga frutat dhe perimet).Funksioni i tyre është i gjerë dhe i ndryshëm. Vitaminat B kanë rol të rëndëshëm jo vetëm për sistemin nervor:
  • Vitaminat B1, B2, B3, B5 dhe B12 ndihmojnë kundër lodhjes, dhe rrisin nivelin e energjisë në organizëm.
  • Acidi Folik është i rëndësishëm për funksionimin normal të sistemit imunitar, si dhe për zhvillimin normal të fetusit gjatë shtatzanisë.
  • Vitamina B2 është e domosdoshme për përthithjen e hekurit nga organizmi, si dhe vepron si një antioksidant dhe mborn qelizat nga stresi oksidativ.

Përdorimi

Doza e rekomanduar ditore është 5 gram (një lugë që gjendet brenda kutisë). Treteni në një gotë me ujë të vakët dhe pijeni sapo të jetë tretur. Me 5 gram pluhur merrni 50 mg vitaminë B Kompleks, sasia e nevojshme ditore për këtë grup vitaminash.Këshilla:Rekomandohet të mos tejkalohet norma ditore.Mbajeni larg nga fëmijët!Suplement ushqimor i cili nuk përdoret si zëvendësues për një dietë të balancuar dhe të larmishme.

Përbërësit

Maltodextrin, erythritol, aromë natyrale portokalli (5%), përzierje B-complex (B1, B2, B6, B12, acid folik, acid pantotenik, niacin), bamboo pluhur, glukozite të stevias

Shqyrtime

Ende pa shqyrtime.

Bëhuni i pari që shqyrton “VITAMINË B-COMPLEX”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Cfarë pëlqejnë klientët