0 L

S’ka produkte në shportë.

Transporti falas për çdo blerje mbi 5,000 lekë ose më shumë!

info@megastorealbania.com

+355 69 69 38 832

0 L

S’ka produkte në shportë.

VAJ LINI

1,000 L

VAJI I LINIT – “USHQIMI” I BUKURISË DHE TRAJTIM BAZË PËR SHËNDETIN 

Për sëmundjet e brendshme
Për çrregullimet psiko-emocionale
Për rënien në peshë
Për flokët
Për traumat etj…

Efektet

PËR SËMUNDJET E BRENDSHME 1. Redukton ndjeshëm kolesterolin e keq dhe trigliceridet në gjak 2. Parandalon infarktin e miokardit dhe eleminon përsëritjen e tij në rast të goditjes nga ai 3. Stimulon aktivitetin e zemrës 4. Lufton arteriosklerozën 5. Rigjeneron enët e gjakut 6. Ul rrezikun e krijimit të trombeve 7. Kuron aritminë 8. Parandalon plakjen e parakohshme 9. Lehtëson frymëmarrjen 10. Lufton infeksionet në aparatin e frymëmarrjes 11. Eleminon kollën dhe gëlbazën 12. Detoksifikon organizmin 13. Rrit metabolizmin e organizmit 14. Redukton indet dhjamore 15. Shton prodhimin e energjisë në organizëm, duke eleminuar lodhjen 16. Rrit sistemin imunitar 17. Stimulon aktivitetin e mëlçisë 18. Parandalon mpiksjen e gjakut 19. Kuron kolitin 20. Eleminon kapsllëkun 21. Lufton infeksionet urinare 22. Lufton hipertensionin 23. Ndihmon tretjen 24. Lufton infeksionet ne traktin tretës 25. Eleminon problemet e zorrëve 26. Redukton gazrat në zorrë 27. Forcon kockat 28. Është antitumoral. Parandalon dhe lufton kancerin e gjirit, zorrës së trashë, uterusit dhe prostatës. 29. Ndihmon në parandalimin dhe kurimin e sëmundjeve reumatizmale 30. Shton potencën seksuale 31. Rrit sasinë e spermës dhe lëvizshmërinë e spermatozoidëve 32. Mbron dhe stimulon aktivitetin e veshkave 33. Stimulon kujtesën 34. Ndihmon në stabilizimin e sheqerit në gjak 35. Forcon shikimin 36. Zhvillon fetusin tek gratë shtatzëna 37. Kuron çrregullimet hormonale 38. Lehtëson sindromin paramenstrual 39. Kuron tharjen lëngut të syve dhe stimulon prodhimin e lotëve PËR ÇRREGULLIMET PSIKO – EMOCIONALE Vaji i linit ka dhënë efekte të mira në rastet e Çrregullimit të Përqëndrimit të Vëmendjes dhe Hiperaktivitetit (Attention Deficit Hyperactivity Disorder – ADHD) tek fëmijët. Janë një sërë faktesh të cilat evidentojnë përmirësimin në përqëndrimin e vëmendjes, reduktimin e impulsivitetit dhe nervozizmit si dhe nje ndjenjë më të madhe vetëkontrolli. Përveç kësaj, vaji i linit është i provuar se zhvillon aftësitë konjitive të fëmijës. Tepër efikas është vaji I linit edhe për mosha të rritura, sidomos për moshën e tretë. Ai qetëson sistemin nervor, lufton depresionin, lehtëson skizofreninë, kuron sklerozën e shumëfishtë si dhe parandalon e lehtëson simptomat e Alzhaimerit dhe llojeve të tjera të demencës mendore.PËR RËNIEN NË PESHË Vaji i linit e realizon rënien në peshë nëpërmjet 2 efekteve: ajo krijon shpejt ndjenjën e ngopjes, si dhe rrit mjaft metabolizmin. Nëse reaksionet në organizëm përshpejtohen, atëherë ai çliron më shumë kalori, duke mundësuar djegien e shtuar të tyre. Në këtë mënyrë, “depozita e kalorive”, e cila është depozita e dhjamrave në trup fillon e reduktohet ndjeshëm. Për këtë arsye, përdorni sa më shpesh fajin e linit në gatimet tuaja. Vaji i linit rekomandohet të përdoret vetëm në të ftohtë (dhe jo gatim në të nxehtë). Ajo mund të merret e shoqëruar nëpër sallatra, përzihet me salcë kosi, djath, salca të ndryshme, apo gjellë (fasule, etj.). Nëse e merrni të pashoqëruar me ushqim, dozimi ditor është 2 x 3 lugë çaji 30 minuta para buke.PËR LËKURËN 1. Përmirëson pamjen e lëkurës 2. Rigjeneron lëkurën 3. Redukton skuqjen e lëkurës 4. Lufton ekzemën, psoriazën dhe sëmundjeve të tjera inflamatore të lëkurës 5. Forcon thonjtë 6. Redukton aknetPËR FLOKËT 1. Eleminon rënien e flokëve 2. Eleminon zbokthin 3. Balancon yndyrën në flokët e thatë 4. U jep shkëlqim flokëve 5. Eleminon çarjen e majave të flokëve dhe këputjen e tyrePËR TRAUMAT 1. Përshpejton shërimin e ndrydhjeve dhje mavijosjeve 2. Rigjeneron mjaft shpejt muskujt e lodhur dhe të dëmtuarKategoritë që mund ta përdorin:1. Fëmijët mbi moshën 2 vjeç për rritjen, për zhvillimin e aftësive konjitive, me çrregullime të Përqëndrimit të Vëmendjes dhe Hiperaktivitetit (Attention Deficit Hyperactivity Disorder – ADHD), etj 2. Çiftet që kërkojnë të bëjnë fëmijë 3. Gratë shtatzëna për zhvillimin e fetusit, pasi ndikon në zhvillimin e cipës së trurit dhe retinës së syve 4. Të rinjtë për profilaksi, shtimin e imunitetit dhe rritjen e metabolizmit. 5. Personat obezë për rënien në peshë 6. Femrat për bukurinë e lëkurës dhe flokëve 7. Personat e moshës së mesme për problemet e zemrës, mbrojtjes kundër kancerit, etj. 8. Personat e moshës së tretë kundër demences mendore, etj

Përdorimi

PËR PROFILAKSI DHE SËMUNDJE Vaji i linit rekomandohet të përdoret vetëm në të ftohtë (dhe jo gatim në të nxehtë). Ajo mund të merret e shoqeruar nëpër sallatra. përzihet me salcë kosi, djath, salca të ndryshme, apo gjellë (fasule, etj.). Nëse e merrni të pashoqëruar me ushqim, dozimi ditor është 2 x 3 lugë çaji 30 minuta para buke. Rekomandohet kohëzgjatja e përdorimit jo më pak se 3 muaj. KUNDËR ARTRITEVE DHE SËMUNDJEVE TË TJERA REUMATIZMALE Masazhoni kyçet dhe pjesët e tjera të trupit që ju dhembin nga reumatizma. Këtë trajtim aplikojeni çdo ditë për 30 ditë rresht.PËR DHIMBJEN E SHPINËS DHE TË MUSKUJVE Masazhoni shpinën dhe muskujt që ju dhembin për rreth 10 minuta me vajin e linit. Pas masazhit, lëreni rreth 30 minuta deri sa lëkura ta thithë vajin krejtësisht. Pas disa masazheve, dhimbja do të largohet.PËR THARJEN E LËKURËS SË FYTYRËS. Nëse e ndjeni fytyrën të thatë dhe të “tërhequr”, atëherë aplikoni vajin e linit duke masazhuar fytyrën për 15 minuta në darkë përpara gjumit. Fytyrën lajeni vetëm në mëngjes.KUNDËR RRUDHAVE Eleminoni rrudhat e fytyrës me vaj lini. Përdorni vajin e linit duke aplikuar masazhin në fytyrë dhe konsum në rrugë orale. Efektet vihen re brenda 20 ditësh.PËR TONIFIKIMIN DHE HIDRATIMIN E LËKURËS Masazhoni lëkurën për rreth 15 minuta. Ky trajtim bëhet 2-3 herë në javë. Lëkura juaj do të jetë shumë më e shëndetshme dhe e tonifikuar!PËR IRRITIMET, INFEKSIONET APO QELBËZIMET E LËKURËS Hidhni mbi lëkurë disa pika vaj lini dhe e shpërndani lehtësisht me gishta. Vaji i linit shpejton procesin e shërimit duke rigjeneruar indet e dëmtuara.KUNDËR AKNEVE ME ORIGJINË NGA ÇRREGULLIMET HORMONALE Acidi omega-3 ndihmon në kontrollin e hormoneve (kryesisht hormonit androgjen) që është përgjegjës për krijimin e akneve tek femrat.PËR RËNIEN NË PESHË Vaji i linit rekomandohet të përdoret vetëm në të ftohtë (dhe jo gatim në të nxehtë). Ajo mund të merret e shoqëruar nëpër sallatra, përzihet me salcë kosi, djath, salca të ndryshme, apo gjellë (fasule, etj.). Nëse e merrni të pashoqëruar me ushqim, dozimi ditor është 2 x 3 lugë çaji 30 minuta para buke.PËR DËMTIMET E FLOKËVE Masazhohet e gjithë lëkura e kokës dhe floku për rreth 15 minuta. Në këtë gjendje mbahet 1-3 orë dhe më pas lahet koka. Aplikimi me vajin e linit rekomandohet çdo ditë për 5-7 ditë rresht dhe më pas, aplikimi bëhet vetëm 1 herë në javë. Përveç kësaj, merrni vajin e linit edhe në rrugë orale (3 x 1 lugë çaji në ditë 30 minura para buke) , pasi floku ushqehet mjaft mirë në këtë mënyrë.PËR KOHËZGJATJEN DHE RRITJEN E CILËSISË SË BOJËS SË FLOKUT Dëshironi të lyëni flokët? Nëse bojës së flokut i shtoni edhe gjësëm luge vaj lini, efektet do të jenë mjaft të mira. Ngjyra e flokut do të jetë më e gjallë dhe kohëzgjatja e tonalitetit të bojës do të jetë më e madhe. Flokët do të duken gjithmonë të sapolyera!PËR STILIMIN E FLOKUT Nëse dëshironi që të stiloni flokët me ndonjë model specifik, i masazhoni paraprakisht ato me pak vaj lini vaj lini (duke lyer më parë mollëzat e gishtave me vaj lini dhe më pas masazhuar me to flokun). Vaji do të përthithet menjëherë nga floku, duke mos lënë asnjë gjurmë dhe forma e flokut do të ruhet mrekullisht për një kohë të gjatë!PËR RUAJTJEN E KAÇURRELAVE Aplikoni vajin e linit 2-3 herë në javë nëse keni flokë kaçurrela (shih trajtimin në rastin e flokëve të dëmtuar). Kaçurrelat do të ruajnë plotësisht formën dhe njëkohësisht do të shtohen!PËR TË LEHTËSUAR KREHJEN E FLOKUT Në rastet e krehjes me vështirësi të flokut, lyeni krehërin me vaj lini, (duke përdorur një pambuk ose tampon), dhe më pas krihni flokët. Vaji do të përthithet mjaft shpejt dhe krehja do të bëhet pa aspak vështirësi!PËRDORIME TË TJERAPËR DEPILIM Depilimi me brisk është një opsion shumë praktik, por përdorimi i ujit me shkumë nuk është ideale pasi shpesh herë lëkurën e lë shumë të thatë. Këshillohet që mos të përdorni asnjë xhel, por të përdorni vajin e linit në vend të xhelit. Lyeni këmbët paraprakisht me të, pastaj mund të depiloheni me brisk. Pasi të keni mbaruar këmbët, ose pjesë të tjera të trupit, do të vëreni që janë aq të lëmuara dhe të hidruara sa do të habiteni tërësisht nga rezultati.PËR TË PASTRUAR MAKE-UP’IN: Përdoret një pambuk i lyer me vaj lini dhe pastrohet make-up’i me shumë kujdes pa e tërhequr lëkurën. Do të mbeteni e kenaqur nga efekti i tij!Vaji i linit rekomandohet të ruhet në temperaturë nën 4-15 gradë C. Pas hapjes futeni në frigorifer.SUPLEMENT USHQIMORNUK KA EFEKTE ANËSORENDËRVEPRIMI ME ILAÇET Nuk ka asnjë të dhënëKUNDËRINDIKACIONE Nuk ka asnjë të dhënëKATEGORITË E PËRJASHTUARA NGA PËRDORIMI Nuk rekomandohet përdorimi i vajit të linit nga personat që vuajnë nga gjendrat tiroide.

Përbërësit

Teknologjia e prodhimit të vajit, është presimi në të ftohtë. Sipas kësaj teknologjie, produkti i përfituar ruan plotësisht vlerat shëndetësore dhe përbërësit ushqimorë, për shkak se përpunimi nuk i nënshtrohet temperaturave të larta, të cilat i asgjësojnë një pjesë të komponentëve.Produkti është 100% natyral, nuk përmban asnjë aplikim kimikatesh, nuk ka aditivë, konservantë, është i pa rafinuar dhe pa aromatizues. 

Shqyrtime

Ende pa shqyrtime.

Jini i pari që shqyrton “VAJ LINI”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Cfarë pëlqejnë klientët