0 L

S’ka produkte në shportë.

Transporti falas për çdo blerje mbi 5,000 lekë ose më shumë!

info@megastorealbania.com

+355 69 69 38 832

0 L

S’ka produkte në shportë.

VAJ DAFINE

700 L

-Kundër dhimbjeve
-Mjekon acarimin e bajameve, laringitet.
-Qartëson zërin
-Qetëson kollën
-Pastron mushkritë
– Antifungal

Vaji i dafinës merret nga pema e dafinës, një pemë me gjelbërim të përjetshëm me origjinë nga India Perëndimore, por e përhapur gjerësisht dhe në rajonin e Mesdheut, dhe në Shqipëri.

Vaji i dafinës është konsideruar si vaj magjik për efektet dhe dobitë e tij kurative. Vaji i dafinës është preparat 100% natyral që ekstraktohet nga gjethet dhe kokrrat e kësaj peme pas larjes dhe tharjes, në gjendje të ftohtë për të ruajtur strukturën kimike dhe për të pasur efektshmëri maksimale në përdorimin e saj mjekësor.

Vaji i dafinës përdoret gjerësisht në kozmetikë dhe parfummeri, veçanërisht në produktet e higjenës për meshkuj në saj të aromës së tij mashkullore.. Ka veti shumë të mira për tonifikimin e lëkurës dhe ndihmon në shërimin e  prerjeve të lëkurës gjatë rrojes.

Ky vaj konsiderohet si një anlagjezik në aromaterapi, dhe ndihmon në qetësimin e dhimbjeve të muskujve dhe kyçeve, si dhe për neuralgjinë. Mund të përdoret dhe si vaj masazhi ose të shtohet në vaskë për një efekt relaksues.

Sot përdoret gjerësisht në prodhimin e shampove për trajtimin e rënies së flokut, ose zbokthit.

Efektet

Kundër dhimbjeve

-Mjekon acarimin e bajameve, laringitet. -Qartëson zërin -Qetëson kollën -Pastron mushkritë

– Antifungal

-Kundër dhimbjeve

Një nga vetitë kryesore të vajit të dafinës është aftësia për të lehtësuar dhimbjet që shkaktohen nga neuralgjia, e cila shkakton dhimbje të forta si pasojë e dëmtimit të nervave. Ai gjithashtu ndihmon në stimulimin e kontraktimit të enëve të gjakut ,dhe lehtëson presionin mbi nervave.

Ky vaj redukton gjithashtu dhimbjet nga problemet e kyçeve dhe muskujve (përfshirë dhe ndrydhjet dhe artritin).

-Ushqen lëkurën, i jep asaj forcë dhe shkëlqim dhe vonon shfaqjen e rrudhave.

-Ushqen rrënjët e flokëve u jep atyre gjallëri dhe pakëson rënien e flokëve.

-Largon erën e keqe të trupit (duke luftuar bakterin që e shkakton atë) dhe i jep erë natyrale dhe të këndshme.

-Ndihmon në mjekimin e sëmundjeve të lëkurës si ekzemat dhe psoriasis.

– Është shumë efektiv në trajtimin e dhimbjeve të reumatizmës, të muskujve dhe të artritit.

-Trajton shumë probleme të tretjes dhe nxit sekretimin e lëngjeve tretës.

-Shton fluksin menstrual tek femrat.

-Përdorimi i vajit të dafinës në trajtimin e marramendjes, të vjellave, dhimbjeve të barkut dhe për pastrimin e rrugëve urinare.

-Antifungal: Nga studimet, është vërtetuar që vaji i dafinës ka veti antifungale. Në një studim të vitit 2008, u testuan 26 lloje bimësh, vaji i dafinës dhe i trumzës ishin më efektivët për eleminimin e  Phytophthora cactorum de Cryponectria parasitica.

Gjithashtu, janë vërtetuar dhe veti shumë të mira kundër patogjeneve si Kamfilobakteri, Salmonela, E. Coli dhe Listeria

Përdorimi

Përdorim i brëndshëm: Një lugë çaji nga vaji i Dafinës në një gotë qumësht pihet dy herë në ditë, mëngjes dhe mbrëmje pas buke deri në normalizim të plotë të gjendjes.Përdorim i jashtëm: Një lugë çaji nga vaji i Dafinës masazhohet vendi ku do të aplikohet dy herë në ditë mëngjës dhe mbrëmje.

Shqyrtime

Ende pa shqyrtime.

Bëhuni i pari që shqyrton “VAJ DAFINE”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Cfarë pëlqejnë klientët