0 L

S’ka produkte në shportë.

Transporti falas për çdo blerje mbi 5,000 lekë ose më shumë!

info@megastorealbania.com

+355 69 69 38 832

0 L

S’ka produkte në shportë.

Vaji i fares se zeze per diabet, cfare thone studimet shkencore

Studimet shkencore kanë treguar se vaji i farës së zezë, veçanërisht ai i prodhuar nga fara e zezë, mund të ketë efekte të favorshme për shëndetin në menaxhimin e diabetit. Disa prej këtyre efekteve mund të jenë:

  1. Ndikim pozitiv në nivelin e sheqerit në gjak: Vaji i farës së zezë mund të ndihmojë në stabilizimin e niveleve të sheqerit në gjak, duke reduktuar rrezikun e shpërthimeve të sheqerit në gjak pas konsumimit të karbohidrateve.
  2. Përmirësimi i ndjeshmërisë ndaj insulinës: Disa studime kanë treguar se konsumimi i vajit të farës së zezë mund të ndihmojë në përmirësimin e ndjeshmërisë ndaj insulinës në trup, duke lehtësuar kontrollin e sheqerit në gjak.
  3. Mbështetje për shëndetin e zemrës dhe enëve të gjakut: Vaji i farës së zezë përmban acide yndyrore të shëndetshme, të cilat kanë treguar se kanë efekte pozitive në shëndetin e zemrës dhe enëve të gjakut, të cilat janë të rrezikuara tek personat me diabet.

Megjithatë, është e rëndësishme të konsultoheni me një mjek ose një dietolog nëse jeni duke menduar për përdorimin e vajit të farës së zezë për menaxhimin e diabetit. Çdo ndryshim në dietë duhet të bëhet në konsultim me profesionistët e shëndetit, veçanërisht për personat me kushte shëndetësore të veçanta si diabeti.

Studimet shkencore kanë treguar se vaji i farës së zezë, veçanërisht ai i prodhuar nga fara e zezë, mund të ketë efekte të favorshme për shëndetin në menaxhimin e diabetit. Disa prej këtyre efekteve mund të jenë:

  1. Ndikim pozitiv në nivelin e sheqerit në gjak: Vaji i farës së zezë mund të ndihmojë në stabilizimin e niveleve të sheqerit në gjak, duke reduktuar rrezikun e shpërthimeve të sheqerit në gjak pas konsumimit të karbohidrateve.
  2. Përmirësimi i ndjeshmërisë ndaj insulinës: Disa studime kanë treguar se konsumimi i vajit të farës së zezë mund të ndihmojë në përmirësimin e ndjeshmërisë ndaj insulinës në trup, duke lehtësuar kontrollin e sheqerit në gjak.
  3. Mbështetje për shëndetin e zemrës dhe enëve të gjakut: Vaji i farës së zezë përmban acide yndyrore të shëndetshme, të cilat kanë treguar se kanë efekte pozitive në shëndetin e zemrës dhe enëve të gjakut, të cilat janë të rrezikuara tek personat me diabet.

Megjithatë, është e rëndësishme të konsultoheni me një mjek ose një dietolog nëse jeni duke menduar për përdorimin e vajit të farës së zezë për menaxhimin e diabetit. Çdo ndryshim në dietë duhet të bëhet në konsultim me profesionistët e shëndetit, veçanërisht për personat me kushte shëndetësore të veçanta si diabeti.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

spot_img

postimet e fundit në blog