0 L

S’ka produkte në shportë.

Transporti falas për çdo blerje mbi 5,000 lekë ose më shumë!

info@megastorealbania.com

+355 69 69 38 832

0 L

S’ka produkte në shportë.

Home SuperFoods Detoksifikimi KURKUMA (RRËNJË TURMERIKU) BIO

KURKUMA (RRËNJË TURMERIKU) BIO

1,100 L

Turmeriku (Curcuma Longa), erëza kryesore në kuzhinën indiane, konsiderohet nga shumë studiues si bima më e fuqishme në planet për të luftuar dhe parandaluar shumë sëmundje.

Vetitë e turmerikut janë të jashtëzakonshme dhe të studiuara gjerësisht; aktualisht janë botuar mbi 10,000 artikuj studimorë që vërtetojnë efektet e turmerikut, sidomos për njërin nga përbërësit e tij, KURKUMA.

Kjo e vendos turmerikun në krye të listës si një nga bimët mjekësore më efektive që ekzistojnë. Pas tij, bimët mjekësore më të studiuara janë hudhra, kanella, ginseng, xhinxheri dhe gjembi i gomarit.

Çfarë është Turmeriku?

Turmeriku e ka prejardhjen nga bima Curcuma longa , e cila rritet në Indi dhe në vendet e tjera të Azisë Juglindore. Rrënjët e thara të Curcuma longa bluhen, dhe përftohet pluhuri i turmerikut me një ngjyrë të verdhë të spikatur.

Te turmeriku gjenden shumë përbërës kimikë, të quajtur kurkuminoide. Substanca aktive te turmeriku është kurkuma. Kurkuma është ajo çfarë e bën turmerikun një “ushqim funksional”, i përkufizuar nga Mayo Clinic si “ushqimi që ka një efekt pozitiv potencial në shëndet, përtej ushqimit bazik”.

Turmeriku nuk është thjesht i mirë-studiuar, pabesueshmërisht potend dhe historikisht domethënës, por është dhe shumë i sigurt, gjithashtu. Turmeriku ka shumë pak efekte anësore të njohura; dhe ato që ekzistojnë, janë shumë të rralla dhe përgjithësisht të lehta.

Rekomandohet:

 • Për të gjithë ata që vuajnë nga alergjia sepse rrit rezistencën.
 • Për të gjithë ata që duan të rrisin imunitetin
 • Për të gjithë ata që kanë probleme me trombozat
 • Për të gjithë ata që kanë probleme me depresionin
 • Për të gjithë ata që duan të kenë lëkurë të shndritshme

Efektet

 • Pastron mëlçinë
 • Antioksidant
 • Ndihmon fuksionimin e zemrës
 • Ndihmon në qarkullimin e gjakut dhe parandalon trombozat
 • Forcon imunitetin
 • Lufton depresionin
 • Lufton inflamacionet në organizëm
 • Pastron dhe ushqen lëkurën

Përdorimi

Rekomandohet të meret 3 gr në ditë (1 lugë kafe). Turmeriku është 70% me tepër  efektiv nëse e konsumohet së bashku me yndyrna të shëndetshme.

Rekomandohet të përdoret i përzierë me hirrë.

Mund të përdoret gjithashtu edhe si erëz.

Rekomandohet si maskë fytyre, për të eleminuar aknet, njollat, rrathët e syve dhe për ti dhënë shkëlqim lëkurës së fytyrës.

Përbërësit

100% rrënjë turmeriku (kurkuma) e bluar.Suplement dietik

Shqyrtime

Ende pa shqyrtime.

Bëhuni i pari që shqyrton “KURKUMA (RRËNJË TURMERIKU) BIO”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Cfarë pëlqejnë klientët