0 L

S’ka produkte në shportë.

Transporti falas për çdo blerje mbi 5,000 lekë ose më shumë!

info@megastorealbania.com

+355 69 69 38 832

0 L

S’ka produkte në shportë.

Home SuperFoods Sistemi imunitar BIO REISHI MUSHROOM POWDER

BIO REISHI MUSHROOM POWDER

2,300 L

Kërpudha Reishi rritet në disa vende në Azi si: Kinë, Kore dhe Japoni. Mund ta gjeni në formë suplementi, tretësire ose pluhuri.

Kërpudha Reishi, e cila njihet me emrin shkencor Ganoderma lucidum, rritet mbi tokë dhe prodhon një “trup frutor” sëbashku me fijzat (micelat), të cilat shndërrohen në ilaçe bimore, tretësira, çaj, pluhur dhe ekstrakt.

Në historinë e Mjekësisë Tradicionale Kineze, kërpudhat e rritura Reishi thaheshin, priteshin në pjesë të vogla dhe zjeheshin në ujë të nxehtë ku më pas përdoreshin si supë ose çaj. Sot industria e përpunon Reishin me metoda të tjera, në të cilat Reishi i nënshtrohet disa herë presionit të lartë, duke lejuar përbërësit aktivë të ekstraktohen për të formuar tretësirë.

Efektet potenciale të kërpudhës Reishi përfshijnë mbrojtjen anti-kancerogjene, përmirësimin e funksioneve të mëlçisë, shëndet më të mirë të zemrës, rregullon sheqerin në gjak dhe redukton astmën, alergjitë dhe infeksionet.

Faktet nutricionale të Reishit

Në formën e suplementit, Reishi përmban shumë pak ose aspak kalori dhe një sasi të vogël fibrash dhe proteina. Gjithsesi vlerat e vërteta vijnë nga përbërësit të cilët nuk janë të listuar në përmbledhjen nutricionale.

Kërpudha Reishi është e pasur me antioksidantë dhe komponentë që promovojnë shëndetin si polisakaridet dhe triterpenet. Këta komponentë të fuqishëm lidhen me aftësitë çudibërëse të kërpudhës Reishi si, vetitë anti-inflamatore, anti-kancer dhe anti-diabet.

Efektet

Për gjatë disa dekadave, shumë studime të ndryshme në Japoni, Kinë, Amerikë dhe Angli kanë demostruar se kërpudha Reishi është e aftë të mbrojë trupin nga një sërë sëmundjesh duke përfshirë:
 • inflamacionin
 • lodhjen/këputjen trupore(sindromi i lodhjes kronike)
 • infeksione të njëpasnjëshme (të traktit urinar, bronkite, infeksione respiratore, etj.)
 • sëmundje të mëlçisë
 • alergji nga ushqimi dhe astma
 • probleme digjestive, ulçera të stomakut dhe sindroma e zorrës së përshkueshme
 • masat tumorale dhe kanceri
 • çrregullime të lëkurës
 • çrregullime autoimmune
 • diabeti
 • viruse, gripi, HIV/AIDS ose hepatiti
 • sëmundje të zemrës, hipertensioni, tensioni i lartë i gjakut dhe kolesteroli i lartë
 • çrregullime të gjumit dhe pagjumësia
 • ankthi dhe depresioni
Për shkak se vepron si një “modulator imunitar”, kërpudha Reishi ndihmon në ribalancimin hormonal, duke rregulluar hemostazën dhe aktivitetin e sistemit imunitar, duke ndihmuar në luftimin e kancerit dhe qelizave kancerogjene. Studimet kanë treguar se kjo kërpudhë sillet si një substancë normalizuese, rregullon shumë funksione qelizore, ku përfshihet sistemi hormonal (endokrin), imunitar, kardiovaskular, qëndror nervor dhe sistemi tretës.Një nga përfitimet e kërpudhës Reishi është se mund të japë efekte pozitive të panumërta dhe të mos shkaktojë efekte anësore. Njerëzit, pak kohë pas përdorimit të kësaj kërpudhe, ndjejnë përmirësime të menjëhershme në nivelin e energjisë, fokusin mendor dhe në humor, si dhe një reduktim të dhimbjes, alergjisë, problemeve digjestive dhe infeksioneve.Sekreti pas potencialit shërues? Janë disa përbërës aktivë të kërpudhës Reishi, si beta-glukani, që sillet si rregullues të hormoneve në trup, polisakaridet të cilat luftojnë zhvillimin e qelizave kancerogjene si dhe disa substanca acide të quajtura triterpene të cilat luftojnë alergjitë.Zbulimet e fundit pohojnë se kërpudha Reishi mund të zvogëlojë inflamacionin dhe rrisë çlirimin e qelizave natyrale vrasëse të cilat eleminojnë qelizat mutante nga trupi. Kjo e bën perfekte për parandalimin e sëmundjeve të zemrës dhe vepron si një  trajtues natyral kundra kancerit. Janë disa mënyra sesi vepron Reishi për të promovuar një shëndet të mirë:
 • aktivizon receptorët citotoksik (NKG2D/NCR)
 • ndalon proliferacionin e qelizave
 • shtypja e faktorit të rritjes endoteliale vaskulare
 • rrit kapacitetin antioksidues të plazmës
 • rrit përgjigjen imunitare
 • konvertimi i testosteronit të tepërt në dihidrotestosteronë

Përdorimi

Rekomandohet të meret 3-10gr në ditë (1-3 lugë caji). Mund të përgatitet në çaj, kos,lëngje frutash ose perimesh. Rekomandohet të konsumohet në mëngjes me stomak bosh,të kombinuara me vitaminë C.Këshilla:Rekomandohet të mos tejkalohet norma ditore.Mbajeni larg nga fëmijët!Për përdorim gjatë shtatzanisë ose periudhës së laktacionit, mund të konsultoheni me mjekun tuaj.Suplement ushqimor i cili nuk përdoret si zëvendësues për një dietë të balancuar dhe të larmishme.

Përbërësit

Pluhur I kërpudhës Reishi (Ganoderma lucidum)
Në formën e suplementit, Reishi përmban shumë pak ose aspak kalori dhe një sasi të vogël fibrash dhe proteina. Gjithsesi vlerat e vërteta vijnë nga përbërësit të cilët nuk janë të listuar në përmbledhjen nutricionale.Kërpudha Reishi është e pasur me antioksidantë dhe komponentë që promovojnë shëndetin si polisakaridet dhe triterpenet. Këta komponentë të fuqishëm lidhen me aftësitë çudibërëse të kërpudhës Reishi si, vetitë anti-inflamatore, anti-kancer dhe anti-diabet.

Shqyrtime

Ende pa shqyrtime.

Bëhuni i pari që shqyrton “BIO REISHI MUSHROOM POWDER”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Cfarë pëlqejnë klientët