0 L

S’ka produkte në shportë.

Transporti falas për çdo blerje mbi 5,000 lekë ose më shumë!

info@megastorealbania.com

+355 69 69 38 832

0 L

S’ka produkte në shportë.

Home SuperFoods Sport BIO CHIA SEEDS

BIO CHIA SEEDS

1,400 L

Farat Chia janë fara shumë të vogla, por ushqyese që e kanë origjinën nga Meksika.Ato janë vlerësuar për mijëra vjet dhe kanë qenë pjesë e rëndësishme e dietës së Majave, Aztekëve dhe indigjenëve të Amerikës Veriore.

Janë konsideruar  si një nga burimet më të mira te acideve yndyrore omega-3 të cilat kontribuojnë në mbajtjen në nivele normale të kolesterolit në gjak.Ato kanë përmbajtje të lartë proteinash ,të cilat ndihmojnë në rritjen e masës muskulore dhe shëndetit të kockave. Meqënëse përmbajnë shumë fibra, ato formojnë një xhel kur lagen me ujë.

Kush mund ta përdorë?

  • Atletët dhe persona që merren me fitness
  • Vegjetarianët dhe veganët
  • Ose të gjithë ata që janë të informuar rreth rëndësisë së një diete të shëndetshme dhe të balancuar

Efektet

  1. Farat Chia janë një burim I pasur kalciumi dhe fosfori.
  2. Kalciumi ndihmon në rritjen e metabolizmit dhe në funksionimin normal të enzimave të tretjes.
  3. Fosfori ndihmon në mbajtjen në nivele normale të kolesterolit në gjak dhe për dhëmbë të shëndetshëm.

Përdorimi

Mund ti konsumoni të kombinuara me kos, muesli, gjizë dhe smothies. Ato mund të përdoren ne sallatra ose për të trashur salcat. Farat e lagura mund të përdoren për të bashkuar lëndë të ndryshme kështu që mund të përdoren në pjekje pa vezë.Përpara përdorimit duhet ti lini ne ujë për 10 minuta.Farat chia kanë një shije neutrale, kështu që mund ti shtoni në përzjerje të ndryshme dhe shija nuk i ndryshon.Ju mund ti përdorni farat chia dhe në gatime te nxehta por është më mirë ti konsumoni të pagatuara sepse keshtu i ruajnë të gjitha vlerat.Ju mund të konsumoni max 15 gr fara chia në ditë.

Përbërësit

Fara Chia Sachia (salvia hispanica)
Farat Chia janë një burim i pasur kalciumi dhe fosfori.Kalciumi ndihmon në rritjen e metabolizmit dhe në funksionimin normal të enzimave të tretjes.Fosfori ndihmon në mbajtjen në nivele normale të kolesterolit në gjak dhe për dhëmbë të shëndetshëm. 
nutritional valueper 100g
energy1832 kJ / 444 kcal
fat31,4 g
 saturated fat3,8 g
carbohydrate4,9 g
 sugar0,8 g
fiber33,7 g
protein21,2 g
salt0,01 g
 
RDI per 100g
calcium631 mg78,9%
phospor948 mg135%
omega-318,5 g
omega-66,4 g
Rekomandohet marrja e përditshme për një të rritur mesatarisht  (8400 kJ / 2000 kcal).

Shqyrtime

Ende pa shqyrtime.

Bëhuni i pari që shqyrton “BIO CHIA SEEDS”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Cfarë pëlqejnë klientët